اپلیکیشن تاپ سالن، مدیریت سالن ورزشی، سامانه رزرو سالن ورزشی

دانلود اپلیکیشن تاپ سالن: مرجع اماکن ورزشی

اپلیکیشن تاپ سالن دسترسی سریع و آسان به اطلاعات مکان های ورزشی مانند سالن فوتسال، سالن والیبال و باشگاه بدنسازی

فهرست محتوا

اپلیکیشن تاپ سالن، مدیریت سالن ورزشی، سامانه رزرو سالن ورزشی

دانلود اپلیکیشن تاپ سالن
مرجع اماکن ورزشی

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

اگر به بسکتبال علاقه مند باشید حتما توپ نسبتا سنگین با رنگ نارنجی سوخته را در سالن های ورزشی دیده اید که چگونه با هنرنمایی بازیکنان حرفه ای در تور بسکتبال انداخته میشود. در این مقاله به استاندارهای توپ بسکتبال پرداختیم. استانداردهای توپ بسکتبال بسته به شرایط، نوع بازی و سن و جنسیت بازیکنان و بر اساس وزن توپ بسکتبال و اندازه دور توپ به انواع مختلفی تقسیم بندی میشود که در اینجا به آنها اشاره میکنیم.

اندازه های استاندارد توپ بسکتبال:

توپ بسکتبال یک توپ گرد است که در بازی های بسکتبال مورد استفاده قرار میگیرد. اندازه این توپ از اندازه های خیلی کوچک با قطر چند سانتیمتر تا اندازه های خیلی بزرگ با قطری حدود 60 سانتیمتر متغیر است. سایز های توپ بسکتبال با توجه استانداردهای توپ بسکتبال بر اساس جنس وزن توپ بسکتبال و رده سنی بازیکنان به هفت گروه استاندارد تقسیم بندی میشود که در زیر به پنج سایز مهم اشاره میکنیم:

 

  • سایز شماره 7:

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

این اندازه توپ بسکتبال سایز مردان هم نامیده میشود. اندازه دور توپ بسکتبال در این سایز 75 سانتیمتر و وزن آن 625 گرم است. این سایز مخصوص مردان 15 سال به بالا میباشد که در سالن بسکتبال مدارس، دانشگاه ها و بازی های حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد.

 

  • سایز شماره 6:

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

این اندازه توپ سایز زنان نامیده میشود. اندازه دور این توپ بسکتبال 72 سانتیمتر مربع و وزن آن 570 گرم است. این سایز برای پسرهای 12 تا 14 ساله و زنان و دختران 12 سال به بالا مورد استفاده قرار میگیرد. این سایز رسمی برای بازی های مدارس، دانشگاه های و بازی های رسمی و حرفه ای میباشد.

  • سایز شماره 5:

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

این سایز مینی یا سایز جوان نیز معروف است. اندازه دور توپ در این سایز 70 سانتیمتر و وزن آن 480 گرم است و مخصوص بازی های دختران و پسران 9 تا 11 ساله است. این یک سایز استاندار برای این رده سنی در بازی های رسمی حساب میشود.

  • سایز شماره 4:

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

این سایز نیز به عنوان سایز جوان معروف است. اندازه دور این توپ 65 سانتی متر است  و وزن آن 400 گرم میباشد و مخصوص دختران و پسران 5 تا 8 ساله است.

  • سایز شماره 3:

استانداردهای توپ بسکتبال، جنس و وزن توپ بسکتبال

این اندازه به سایز مینی هم شناخته میشود. اندازه دور این توپ بسکتبال حدود 56 سانتیمتر میباشد و وزن آن 280 گرم است. این توپ مخصوص کودکان 4 تا 8 ساله است.

بیشتر بخوانید!  سالن ورزشی امام علی تبریز

 

جنس توپ بسکتبال:

توپ های بسکتبال عموما از در سه نوع ساخته میشوند.

  • توپ های چرمی. این توپ ای برای بازی های حرفه ای استفاده میشود. توپ های بسکتبال چرمی دارای بهترین عملکرد میباشند و قیمت نسبتا بالایی دارند. نکته قابل توجه اینکه توپهای بسکتبال چرمی باید روی سطح استاندارد استفاده شود. زیرا سطح های زبر مانند آسفالت یا سیمان به سرعت به این توپ ها آسیب میرسانند.
  • توپهای کامپوزیتی. این توپ ها عملکرد خوبی دارند. ولی قیمت پایین تری در مقایسه با توپ های چرمی دارند. همچین این توپ ها را میتوان در سطح های زبر نیز استفاده نمود.
  • توپ های لاستیکی. این توپ ها بیشتر مخصوص فضای باز ساخته شده اند زیرا دارای پایداری خوبی در مقابل سطح زبر هستند. این نوع توپ ها برای مبتدیان مناسب میباشد.

رنگ توپ بسکتبال:

رنگ استاندارد بر اساس استانداردهای توپ بسکتبال نارنجی سوخته است و در اکثر بازی ها از این رنگ برای توپ های بسکتبال استفاده میشود. اما توپ های بسکتبال در رنگهای دیگر همچون سیاه، آبی، زرد و بصورت رنگارنگ نیز ساخته میشود که این نوع رنگ ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و کمتر در بازی های بسکتبال مورد استفاده قرار میگیرد.

 

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس آپ
Share on linkedin
لینکدین