اپلیکیشن تاپ سالن، مدیریت سالن ورزشی، سامانه رزرو سالن ورزشی

دانلود اپلیکیشن تاپ سالن: مرجع اماکن ورزشی

اپلیکیشن تاپ سالن دسترسی سریع و آسان به اطلاعات مکان های ورزشی مانند سالن فوتسال، سالن والیبال و باشگاه بدنسازی

فهرست محتوا

اپلیکیشن تاپ سالن، مدیریت سالن ورزشی، سامانه رزرو سالن ورزشی

دانلود اپلیکیشن تاپ سالن
مرجع اماکن ورزشی

ارتفاع حلقه بسکتبال

ارتفاع حلقه بسکتبال از زمین چه قدر است و چرا؟

ارتفاع حلقه بسکتبال گاهی قابل تنظیم است و سوال مهمی پیش می آید که ارتفاع دقیق و استاندارد حلقه بسکتبال از زمین چه قدر است؟ در این مطلب به این سوال پاسخ می دهیم.

 

این ارتفاع همواره برای همه نوع بسکتبال، مانند بسکتبال درون محوطه و بیرون محوطه برای آقایان و بانوان همواره 10 فوت معادل 3 متر است.

این ارتفاع برای تمام سنین از سن دبیرستان به بعد یکسان و همان 3 متر است.

 

چرا ارتفاع حلقه بسکتبال از زمین 3 متر است؟

ورزش بسکتبال برای اولین بار در سال 1891 توسط جمیز نای اسمیت ابداع گردید. او پزشک، معلم تربیت‌بدنی، کشیش، مربی ورزش و مخترع اهل کانادا است. او همچنین اولین کتاب قوانین بسکتبال را نیز نوشت. او مدرک لیسانس در رشته تربیت بدنی را داشت.

امروزه بسیاری از ویژگی ها اولیه بازی که توسط جمیز ابداع شده بود تغییر پیدا کرده اند. برای مثال آنها اول از توپ فوتبال برای بازی استفاده می کردند ولی امروزه توپ مخصوص بسکتبال تولید می شود. ولی جالب است که ارتفاع استاندارد دقیقا همان ارتفاعی است که جمیز برای اولین بار در آن بازی می کرد.

جمیز حلقه بسکتبال را بر روی میله های اطراف زمین دوندگی قرار می داد و در آن زمان ارتفاع این میله ها 10 فوت یا همان 3 متر بود. از آن زمان تا به حال این ارتفاع به صورت ثابت و برای همه نوع بازی بسکتبال حفظ شده است.

مخترع بسکتبال جمیز نای اسمیت

 

چه زمانی ارتفاع کمتر از مقدار استاندارد است؟

ارتفاع استاندارد برای سنین دبیرستان به بالا همان 3 متر است ولی گاهی پیش می یاید که ارتفاع حلقه بسکتبال کمتر از مقدار استاندارد است. برای مثال:

  • برای نوجوانان معمولا ارتفاع 8 الی 9 فوت استفاده می شود. مقدار دقیقی برای ارتفاع در نوجوانان و نونهالان وجود ندارد و وابسته به مسابقه تعیین می شود.
  • به هنگام تمرین های اولیه برای افزایش دقت پرتاپ توپ

 

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس آپ
Share on linkedin
لینکدین